Czy w konkubinacie można dochodzić roszczeń majątkowych?
Dowiedz się, czy w związku konkubenckim można dochodzić roszczeń majątkowych oraz jakie przepisy regulują takie sprawy.
czytaj dalejRozliczenia majątkowe konkubinatu i związków pozamałżeńskich
W naszej Kancelarii w Gdyni uzyskają Państwo pomoc prawną adwokata specjalizującego się w sprawach o podział majątku. Z naszych usług skorzystać mogą także osoby z Gdańska i innych pobliskich miejscowości. Serdecznie zapraszamy do kontaktu wszystkie osoby z regionu potrzebujące profesjonalnej pomocy prawnej w tym zakresie.
Podział majątku jest w zasadzie oczywistą konsekwencją rozwodu. Póki bowiem trwa małżeństwo, a co za tym zazwyczaj idzie – wspólność majątkowa między małżonkami, to żaden z nich nie może żądać podziału majątku wspólnego. Chodzi tu o majątek, którego małżonkowie dorobili się w trakcie trwania małżeństwa. Przy okazji rozwiązania związku małżeńskiego należy jednak dokonać owego podziału. Jeśli chcesz mieć pewność, że nie zostaniesz w związku z tym niesprawiedliwie potraktowany/a, to skorzystaj z usług doświadczonego adwokata od podziału majątku w Gdańsku, Gdyni i innych miastach w regionie, którego znajdziesz w naszej Kancelarii.
Z reguły możliwość podziału majątku pojawia się dopiero od daty uprawomocnienia się wyroku rozwodowego.
Niemniej jednak jeszcze w czasie trwania małżeństwa ewentualność podziału majątku wspólnego może pojawić się z następujących przyczyn:
małżonkowie postanowią zawrzeć u notariusza umowę o rozdzielność majątkową (tzw. intercyzę);
Sąd dokona ustanowienia rozdzielności majątkowej na żądanie jednego z małżonków;
Sąd orzeknie separację małżonków;
mąż lub żona zostaną ubezwłasnowolnieni lub zostanie w stosunku do któregoś z nich ogłoszona upadłość.
Pamiętajmy przy tym, że co do zasady po ustaniu wspólności majątkowej udziały małżonków w majątku wspólnym są równe.
Jednak w sytuacji, gdy przemawiają za tym ważne powody, nasza Kancelaria Adwokacka może wnosić również o ustalenie nierównych udziałów w tym majątku.
W toku postępowania o podział majątku wspólnego Sąd rozstrzyga także o tym, jakie wydatki i nakłady zostały poczynione z majątku wspólnego na majątek osobisty. Ewentualnie odwrotnie.
Do czego dochodzi na przykład, gdy któryś z małżonków otrzymał darowiznę lub spadek – I to nie tylko przed ślubem, ale nawet już w trakcie trwania małżeństwa.
Wówczas nasi adwokaci pomagają naszym Klientom sprawiedliwie to rozliczyć. Potrzebujesz doświadczonego adwokata do spraw spadkowych z Gdańska? Zatrudniamy wyspecjalizowanych adwokatów rodzinnych, którzy pomogą Ci na każdym etapie przygotowania do procesu. Zaufaj wykwalifikowanemu adwokatowi od rozwodów w Gdańsku i zyskaj pewność, że rozliczenie majątkowe będzie zgodne z Twoją wizją.
Wniosek o Podział majątku wspólnego należy złożyć do właściwego Sądu rejonowego.
Z tej przyczyny nasi Adwokaci zajmują się głównie sprawami Klientów z terenu Trójmiasta (Gdańsk, Gdynia, Sopot) oraz tzw. małego Trójmiasta (Wejherowo, Rumia, Reda) i okolic.
Niemniej jednak w razie potrzeby, nasza Kancelaria Adwokacka pomaga w postępowaniu o Podział majątku na terenie całego kraju.
Na co dokładnie możesz liczyć, nawiązując współpracę z naszą Kancelarią w ramach podziału majątku w Gdańsku, Gdyni lub okolicach? W ramach powierzonej sprawy doświadczony adwokat:
pomaga skutecznie i sprawnie dokonać Podziału majątku wspólnego;
doradza na każdym etapie sprawy (umownym czy sądowym);
prowadzi negocjacje ze stroną przeciwną lub z jego Adwokatem;
wnosi do Sądu sprawy o Podział majątku wspólnego;
zapewnia zastępstwo na rozprawach doświadczonego Adwokata
reprezentuje w negocjacjach w przypadku, gdy jest możliwość ugodowego dokonania Podziału majątku poprzez zawarcie umowy notarialnej;
pomaga w zdobyciu koniecznych dokumentów (odpisy księgi wieczystej, dokumenty urzędowe, bankowe etc).
Serdecznie zapraszamy do kontaktu i przedstawienia nam szczegółów swojej sprawy. Gwarantujemy, że zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by wypracować dla Ciebie satysfakcjonujące warunki podziału majątku. Zachęcamy do skorzystania z naszych usług również w przypadku potrzeby zatrudnienia adwokata od alimentów w Gdańsku czy przygotowywania się do rozwodu z obcokrajowcem.
Dowiedz się, czy w związku konkubenckim można dochodzić roszczeń majątkowych oraz jakie przepisy regulują takie sprawy.
czytaj dalejSprawdź, jakie są możliwości prawnej ochrony wspólnego majątku w konkubinacie i jakie umowy mogą zabezpieczyć interesy obu stron.
czytaj dalejDowiedz się, jak rozliczyć wspólne kredyty zaciągnięte w czasie trwania związku konkubenckiego oraz jakie są obowiązki stron po rozstaniu.
czytaj dalejDowiedz się, czy możliwe jest odzyskanie darowizn przekazanych między partnerami w konkubinacie oraz jakie przepisy to regulują.
czytaj dalejSprawdź, czy można żądać spłaty udziałów w majątku wspólnym po rozstaniu w związku konkubenckim oraz jak wygląda procedura w sądzie.
czytaj dalejPoznaj prawa, jakie przysługują partnerom w związku konkubenckim, w tym w zakresie majątku, opieki nad dziećmi i wspólnego zamieszkania.
czytaj dalejDowiedz się, czy partnerzy w związku konkubenckim mogą dziedziczyć po sobie oraz jakie kroki są konieczne, aby zabezpieczyć swoje prawa.
czytaj dalejPoznaj rodzaje umów majątkowych, które można zawrzeć w konkubinacie, aby zabezpieczyć wspólny majątek oraz swoje interesy.
czytaj dalejDowiedz się, jak rozliczyć koszty utrzymania wspólnego mieszkania po rozstaniu w konkubinacie.
czytaj dalejDowiedz się, czy można żądać odszkodowania za straty finansowe poniesione w czasie trwania konkubinatu.
czytaj dalej